МАХІНАТОРИ ПІД ПРИКРИТТЯМ

Опубликована: 02 Март, 12:30

25958

Сьогодні, через п’ять років після Революції Гідності, корупція залищається головним ворогом нашої держави. Влада не виконала своє завдання – створити рівні умови для бізнесу, забезпечити стійке економічне зростання, позбутися монополізму, корупційних схем та кримінальних методів ведення бізнесу.

 Коли бізнес і влада як рідні брати

 Практично в кожній області України можна знайти приклади непрозорого ведення бізнесу. Не виключення і Миколаївщина, де досить вольготно почуваються спритні ділки різного ґатунку. Майже два роки лихоманить колектив ДП «Миколаївський морський торговельний порт».

А все почалось на початку 2017 року, коли  помінялося керівництво порту. Тоді ж на ринку надання агентських послуг з’явилася нікому не відома до того  фірма – «Портосервіс-Миколаїв». Вона буквально за кілька місяців виштовхала переважну більшість компаній-старожилів, які стверджують, що їх поставили перед вибором: ви або ділитеся доходами, або йдете геть.

Перше, за що взялася нова команда, – це перерозподіл грошових потоків.  Спочатку, у порту з’явилася приватна охоронна фірма «Альфа безпека». Потім новостворена компанія «Портосервіс-Миколаїв» узяла під повний контроль всі агентські послуги. Щомісяця через портових агентів проходить близько 2-х мільйонів гривень. І за новими правилами в порту фактично всі вони осідають в одній кишені. Крім того, адміністрація порту створює штучні умови, при яких ніхто, крім лояльних компаній,  працювати не може.

Нові структури, що з’явилися в порту мають стосунок до непублічного українського бізнесмена Леоніда Крючкова, який мешкає в Києві та є колишнім заступником директора фірми «Укрінмаш», яка входить до концерну «Укроборонпром».

Представники судновласників б’ють на сполох, адже нова приватна компанія «Портосервіс-Миколаїв» розгорнула надзвичайну активність не лише в порту Миколаєва. Вона належить компанії «Портосервіс-Україна», за якою стоїть офшорна фірма з Блізу «Фенелон Інвестментс». Її кінцевим бенефіціаром є Леонід Крючков.  Після того як «Портосервіс» заходить в порт, дивним чином зникають всі конкуренти, а порт припиняє надавати послуги швартування. Так було скрізь, – у Бердянську, Херсоні,  Чорноморську.

Зауважимо, фірма Леоніда Крючкова, що працює в Миколаївському порту – ТОВ «Портосервіс-Миколаїв» половину від зароблених минулого року коштів перерахувала на фірму «Елітбудгруп», яка опосередковано пов’язана з  працівником МВД – заступником голови Нацполіції Ігорем Купранцем. Ось так, за допомогою рейдерства та тиску на бізнес, одіозний бізнесмен та  заступник голови Нацполіції взяли під контроль ДП «Миколаївський морський торговельний порт».

Показово, що одночасно із заходом цих нових структур до Миколаївського порту, Генеральна прокуратура України розпочала кримінальне переслідування колишнього керівника порту Василя Капацини. В березні 2017 року його звинуватили в зловживанні службовим становищем та в підробці документів з метою передачі частини причалу комерційній структурі (зазначимо, що фірми Капацини та його родичів справді активно вели бізнес в порту). Прокуратура анонсувала, що за це правопорушення екс-начальнику порту загрожує позбавлення волі до шести років.

Очевидно, що тиснути і залякувти влада вміє на «відмінно», бо невдовзі частина бізнесу Капацини, а саме по 50% в фірмах ТОВ «Марконі» та ТОВ «Сісайд термінал», перейшла під контроль  Леоніда Крючкова. І вже в січні 2018 року прокурором ГПУ було внесено постанову про закриття кримінального провадження № 42014000000000904 відносно підозрюваного екс-керівника порту Василя Капацини в зв’язку з не встановленням достатніх доказів для доведення винуватості особи в суді, а також через вичерпані можливості їх отримати.

В цій історії є один цікавий збіг –  досудове розслідування в справі Капацини вів Департамент з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки, який очолює Володимир Гуцуляк. В ЗМІ цей департамент називають підконтрольним двом депутатам від БПП – Ігорю Кононенку та Олександру Грановському.

Ось так, вже за нової влади відбувається перерозподіл грошових потоків, а наближені до неї бізнесмени продовжують заробляти чималі гроші в державних морських портах.

Вкрасти, знищити, обдурити

 У Леоніда Крючкова є старший брат – Дмитро, з яким вони провернули чимало відчайдушних афер, але практично завжди виходили сухими з води. Захоплення підприємств, фінансові махінації, відверті крадіжки в особливо великих розмірах, навіть корупційні схеми на військових замовленнях – брати не гребували нічим.

Саме на розкраданні державних коштів у 2002 році Дмитро Крючков «заробив» свої перші гроші – 40 млн. грн. Насправді ж він нахабно і зухвало заволодів державним майном. Його фірма ЗАТ «Інтер-Енерго» отримала право стягнення боргу Міністерства оборони перед Держрезервом у сумі 40 млн. грн.  Гроші він відсудив, однак не повернув, ані Держрезерву, ані до бюджету, – і зник разом з кругленькою сумою. Коли афера розкрилася і почалося слідство Дмитро Крючков вже обіймав посаду заступника голови Рівненської державної адміністрації. Він розіграв роль «жертви» підступного плану, який нібито розробив його тодішній керівник у Держрезерві Микола Песоцький, і дав проти нього свідчення. Проти Дмитра Крючкова справу закрили, а Песоцького відправили до СІЗО.

У 2004-2005 роках Дмитро Крючков очолив наглядову раду банку «Гарант», який входив у групу «УкрАВТО» Тарієла Васадзе. Банк видав кредитів на 80 млн.грн. під порожні векселі. Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу за фактом шахрайства, але Крючков-старший вже прикрився мандатом народного депутата України  та вчергове уникнув відповідальності.

У 2006 році брати протягнули свої руки до «Українського будинку моделей виробничого та робочого одягу», яке знаходилось в Києві на Печерську. Вони скористались тим, що це підприємство змінювало форму власності з колективної на акціонерну та скупили частину його акцій. Далі вони з «потрібним» рішенням суду та за допомогою «тітушек» увірвались в приміщення. На стіні захопленої будівлі одразу з’явилась табличка з написом: «Громадська приймальня народного депутата». Підприємство було знищено, країна залишилась без власного розробника спецодягу, а будівля зараз виставлена на продаж, адже нерухомість в центрі Києва коштує надзвичайно дорого.

В кінці 2007 року вони захопили ЗАО «Укрнафтогазбуд», яка об’єднувала десятки будівельно-монтажних та проектних структур по всій Україні, що спеціалізувались на нафтогазовому та цивільному будівництві. Потім Крючкови вичавили інших власників стандартними рейдерськими методами, – провівши додаткову емісію акцій та до лютого 2008 року збільшили свою частку з 64% до 99%.

У 2014 році, вже  за нової влади Леонід Крючков отримав посаду т.в. обов’язки директора концерну «Укрінмаш», де встиг провернути оборудку з фіктивними агентськими послугами на суму 44 млн. грн. Крім того, він потрапив у скандал з компанією «БРСМ-Нафта». На нього було оформлено офшор «Бейрок Файненс Лимитед», куди виводились кошти екс-міністра енергетики Едуарда Ставицького.

Та не дивлячись на всі ці «звитяги на ниві корупції», регулярні відвідини Адміністрації Президента зробили свою справу. Замість кримінального переслідування Леоніду Крючкову доручили кураторство Запоріжської області та допомогу місцевим осередкам БПП та «Нашого краю».

Бізнес на боргах

Справжній «зоряний час» для братів настав після приходу до влади Петра Порошенка. Крючков-старший, який до того займався усім підряд, – і будівництвом, і торгівлею, – потрапляє до енергетичного бізнесу, де за лічені місяці стає справжнім магнатом. У 2014 році він очолює холдінг «Енергомережа», який «заробляє» мільйони на схемах розрахунку між державними обленерго та приватними споживачами електроенергії.

«Енергомережа» працює з тими компаніями, де контрольні пакети акції належать державі – «Запоріжжя»-, «Харків»-, «Черкаси»- та «Миколаївобленерго». Компанія проводить агресивну дисконтну скупку кредиторських зобов’язань промислових підприємств перед місцевими енергодистриб’ютоськими компаніями. Так, за 1,5 роки роботи «Енергомережа» вивела з «Запоріжжя»-, «Харків»-, «Черкасиобленерго» до 2 млн. грн.

Проте, найбільшого розмаху сумнівні боргові операції «Енергомережі» досягли у Зароріжжі. Місцеве обленерго передало компанії Крючкова право вимагати 112 млн.грн. боргу у «Запоріжського титано-магнієвого комбінату», співласником якого був опальний олігарх Дмитро Фірташ. За умовами угоди комбінат заплати лише 30 млн. грн., а решту боргу компанія Крючкова йому «пробачила». Таким чином, «Енергомережа» Крючкова отримала «живі» гроші, олігарх списав борги свого тітанового комбінату, а державне підприємство «Запоріжжяобленерго» залишилося  «з носом». Ось така нехитра схема.

Виникає питання: «Як взагалі така нахабна схема могла існувати?». Добре поінформовані особи стверджують, що керівник «Енергомережі» Дмитро Крючков є представником братів Суркісів. А голова НКРЕКП Дмитро Вовк стверджував, що лобістом Дмитра Крючкова з «Енергомережі» був нардеп від «Блоку Петра Порошенка» Ігор Кононенко.

За даними НАБУ, створена махінаторами схема нанесла державі збитків на загальну суму 346 млн. грн. У 2016 році Дмитра Крючкова було оголошено в розшук у справі про виведення третини мільярда гривень з ПАТ «Запоріжжяобленерго» через переуступку фірмі прав на отримання коштів за поставлену місцевим заводам електроенергію. У квітні 2018 року його затримали в Німеччині. Зараз ГПУ готує документи для  екстрадиції Дмитра Крючкова.

Молодший брат – Леонід, останнім часом став частим гостем в Адміністрації Президента, де він буває у якихось «особистих справах». Напевно, намагається «замолити» бізнесові гріхі, – свої, та свого брата. І не виключено, що це йому вдасться.

Тепер, під час виборів, Леоніда Крючкова, за допомогою спецслужб, планують використовувати як провокатора його київські шефи, яким він вірно служить.

Адже  сьогодні в Україні влада та бізнес пов’язані як сіамські близнюки.  І поки у нас  не з’явиться така влада, яка буде служити людям, дбати про розвиток країни, ми не зможемо подолати злидні та покінчити з корупцією. А без  політичної волі і відповідних рішень згори не варто очікувати на покращення ситуації.

Джерело

Читайте також: Как ближайшие друзья президента Порошенко обокрали государство на оборонных заказах (ВИДЕО)

Читать еще

Читать все новости