Міф «медреформи» №10. Держава захистить конфіденційну інформацію і персональні данні в системе e-Health

Опубликована: 25 Август, 10:31

113

МОЗ запустив так звану «медреформу» під гучні і всім зрозумілі гасла. Якщо їм вірити, медицина в Україні стане доступною, безкоштовною і якісною — такою, про яку українці і мріяти не можуть. 

Ми з командою почали вивчати обіцянки МОЗа, і були шоковані- фактично кожна з них виявилася неправдивою, а «медреформа» МОЗа — націленою зовсім не на доступну і якісну медицину. Щоб кожен українець міг у цьому пересвідчитися, я з командою започаткував публічний проект — «МІФи «медреформи», у якому ми не тільки розвінчуємо створені МОЗом міфи довкола «реформи», а й розповідаємо про те, як буде насправді, якщо чинна влада доведе задумане до кінця.

Сьогодні я розвінчую 10-й міф «медреформи», пише нардеп від «Батьківщини» Валерій Дубіль.

Підписання декларацій при виборі медичного закладу – інформаційна афера століття.
Пацієнт підписує декларацію і надає згоду на обробку своїх даних електронною системою охорони здоров’я (власником даної системи і адміністратором центральної бази даних). А медичний заклад без його згоди передає дані в абсолютно іншу інформаційну систему — «електронну систему обміну медичною інформацією». Те, що це абсолютно різні інформаційні системи стає зрозумілим з тексту постанови КМУ «Про затвердження порядку Функціонування Електронної системи охорони здоров’я», яку прийняли 25.04, яка наказує провести включення і верифікацію даних з «електронної системи обміну медичною інформацією» в «електронну систему охорони здоров’я».

Як визначити момент, коли «електронна система обміну медичною інформацією» раптом стане «електронною системою охорони здоров’я»? До якої системи відноситься офіційний сайт електронної системи охорони здоров’я eHealth, що знаходиться за адресою https://portal.ehealth-ukraine.org і які дані там публікуються? На ці запитання відповідей немає.

Інформація до «електронної системи обміну медичною інформацією» надходить через посередника, який здійснив підключення медичного закладу — власника і оператора медичної інформаційної системи. Зараз таких посередників 8, які МОЗ відібрав за незрозумілими критеріями.
Правила роботи і відповідальність за забезпечення зберігання конфіденційних даних пацієнтів цими посередниками не визначені ніякими нормативними актами, немає типового/однакового для всіх операторів МІС договору між ними і медичними установами, в якому чітко визначається їхня відповідальність за збереження інформації та її доступність. Немає затвердженого регламенту роботи електронної системи охорони здоров’я, а той який є, затверджений громадською (!) організацією. У деяких випадках конфіденційна інформація українських пацієнтів у операторів МІС знаходиться за межами України.

Декларація на вибір медзаклада вступає в силу не в момент підписання між пацієнтом і медичним закладом, а тоді, коли медичний заклад підпише договір з НСЗУ на медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій. Так, персональні дані пацієнта вже зберігаються і обробляються і в самому медичному закладі, і в електронній інформаційній системі ще до того, як починає діяти згода.

Окрім того, кожен медзаклад зберігає екземпляр підписаної пацієнтом декларації та копії наданих ним документів (ідентифікаційного коду та паспорта) у паперовому вигляді (Зараз цю норму відмінили і немає необхідності подавати та зберігати паперові копії документів пацієнтів, але вона діє для персональних даних майже 11 млн. пацієнтів.). Власник даних (медзаклад) має організувати базу персональних даних у вигляді картотеки, офіційно її зареєструвати в державному реєстрі баз персональних даних, забезпечити упорядкування, збереження і режим доступу до картотеки. На селі на це немає ресурсів. З порушенням режиму зберігання персональних даних, навіть якщо таке порушення не привело до наслідків для пацієнтів (не відбулася їх крадіжка і несанкціоноване використання), медзаклад несе адміністративну відповідальність за ст. 188-39, 188-40 кодексу адміністративних правопорушень

Конфіденційна інформація і персональні дані українців повністю не захищені — держава не відповідає за їхнє збереження. Адміністрація і лікарі медичних установ, які взяли участь у кампанії з вибору сімейного лікаря не тільки несуть повну відповідальність перед пацієнтами за збереження їхніх персональних даних (яку вони фізично не можуть забезпечити), але і вже вчинили і продовжують вчиняти дії, які підпадають під ст.182 Кримінального кодексу і ст. 188-39 і 188-40 Кодексу адміністративних правопорушень.

Читайте також: Міф «медреформи»№9. Меддопомога буде платною, якщо не заключений договір з сімейним лікарем

 

 

Читать еще

Читать все новости