Міф «медреформи» №6: Реформа знищить корупцію

Опубликована: 08 Август, 10:02

100

«Реформатори» розповідають, що їхня версія медичної «реформи» знищить корупцію, ліквідує неформальні платежі в лікарнях, легалізує і впорядкує пряму оплату медичних послуг пацієнтами.

Спростовую цей міф, пише на своїй сторінці у Фейсбук нардеп від «Батьківщини» Валерій Дубіль.

Якщо поділити весь бюджет лікарень 2017 року, то 60% (109,1 млрд) складають прямі платежі українців («благодійні внески»), тоді як держава на це витратила тільки 68,3 млрд бюджетних коштів. (Дані згідно з аналізом Національних рахунків).

За останні роки частка прямих платежів у загальному фінансуванні охорони здоров’я збільшується, значно зростає і обсяг цих платежів. З 2014 до 2017 роки витрати на охорону здоров’я домогосподарств збільшилися майже в 2 рази (з 54,9 до 109,1 млрд грн).

При цьому ВООЗ вважає що, якщо частка прямих платежів пацієнтів в загальному обсязі фінансування системи охорони здоров’я перевищує 40%, то можна говорити і про критичну неефективність її функціонування, і про катастрофічний рівень фінансового навантаження від медичних платежів на людей.

Оптимальною вважається частка прямих платежів 10-20% (Іспанія-15%, Швеція — 8,6%, Німеччина — 6,9%), верхня допустима межа — 30% (Польща).

Так, реформа системи фінансування охорони здоров’я в Україні повинна забезпечити необхідний обсяг фінансування системи надання медичних послуг і одночасно знизити рівень прямих платежів пацієнтів до 15-20%. Частка солідарних джерел фінансування повинна перевищувати 80%.

Ухвалений «реформаторський» закон № 2168-19 ( «Про Державні фінансові гарантії») визначає тільки одне джерело фінансування програми фінансових гарантій (але оскільки до неї входять всі основні рівні медичної допомоги, то значить і всієї системи медичного обслуговування населення) — кошти державного бюджету. Регулювання прямих платежів пацієнта за надані медичні послуги виведено за рамки цього закону. Він їх не регламентує, не легалізує і не регулює.

Маємо заморожену ситуацію — при дефіциті бюджетного фінансування пацієнт буде змушений і далі безпосередньо оплачувати медичні послуги через систему неформальних платежів («поборів у лікарнях»).

Читайте також: «Шедевральное вымогательство!» — на Николаевщине действует преступная схема обмана пациентов больниц (ВИДЕО)

Міф «медреформи» №5: На реформу вистачить грошей

Читать еще

Читать все новости