Міф №7. Проведення «медреформи» збільшить фінансування системи охорони здоров’я

Опубликована: 11 Август, 17:13

36

«Медреформа» встигла обрости багатьма міфами. Я вже розповідав, чому кожен українець не зможе обрати собі сімейного лікаря, а нинішні зміни не здатні викорінити корупцію в медицині.

Цього разу спростовую черговий міф про те, що проведення «медреформи» нібито збільшить бюджет системи охорони здоров’я, пише у своєму Фейсбук нардеп від «Батькивщини» Валерій Дубіль.

Згідно зі ст. 4 ЗУ «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» № 2168-19, держава оплачує з державного бюджету в рамках програми медичних гарантій надання медичної допомоги за виділеними напрямками (первинна, вторинна, екстрена та ін). А згідно зі ст. 5 цього ж Закону, обсяг і перелік оплачуваних послуг залежить від наявності коштів у бюджеті на конкретний рік і може щороку змінюватися.

Виходить, що безкоштовною для людей буде тільки та медична допомога і в тому обсязі, на оплату якої вистачить грошей у бюджеті поточного року. Все інше оплачувати будуть самі пацієнти (хоча це напряму не вказано у законі та їм не регламентується).

Так, у Законі говориться, що на ці цілі необхідно витрачати не менше 5% ВВП, так само, як і інша норма з даного закону: «6. Звуження програми медичний гарантій НЕ допускається, крім випадків, встановлених законом…»

Ці норми популістські, декларативні і нездійсненні, адже вони порушують і положення і бюджетного кодексу (який за статусом вище даного закону), і ст. 95 Конституції, в якій говориться, що: «Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на за-гальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Держава прагне до збалансованості бюджету України».

Це означає, що бюджет, і Програму медичних гарантій як його частку, формує і подає Кабінет міністрів, а розмір її фінансування залежить від дохідної частини бюджету. І якщо грошей не вистачає на фінансування на рівні 5% ВВП, то Кабмін визначає і фінансування, і обсяг державних медичних гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів. А їх на охорону здоров’я в бюджеті хронічно не вистачає – див. Міф #5.

Читать еще

Читать все новости

Скандал с ОПЗЖ в Николаеве: Чайка идет в мэры, Ильюк…

Сенкевич и Библия (ВИДЕО)