Олег Кравець: Громада вимагає від Верховної Ради України та уряду відтермінувати набуття сили антинародного закону про ЖКП та доопрацювати його

Опубликована: 01 Июнь, 12:46

54

Недосконалий та непридатний для практичної реалізації Закон України «Про житлово-комунальні послуги» вступить у дію 10 червня.

      Деякі положення закону суперечять чинному законодавству та інтересам простих громадян.

За ініціативи голови ГО «Захист СпільноТи» Олега Кравця 30 травня в м. Вознесенськ пройшли громадські обговорення з приводу того, що несе чергова «псевдореформа» влади простим українцям і надавачам послуг, і як вплине новий Закон про ЖКП на подальшу експлуатацію житлового фонду в містах області.

Участь в обговоренні проблеми реформування ЖКГ прийняли представники ЖБК, ОСББ, громадських організацій та депутати Вознесенської міської ради. Головним експертом, запрошеним до обговорення ГО «Захист СпільноТи» виступив голова Асоціації економістів України — В’ячеслав Лебідь.

На думку О. Кравца і В. Лебідя, закон про ЖКП «сирий», він не гарантує соціального захисту для більшості жителів багатоквартирних будинків. Адже після 10 червня, коли він вступить в силу, весь тягар відповідальності за капітальні ремонти перекладуть на плечі власників квартир.

За інформацією, яку оприлюднив В’ячеслав Лебідь, — «64,5% українських сімей живуть в старих будинках, побудованих і до 50-х років, і в 50-70-ті роки. Ці люди можуть втратити свої квартири з низки причин. По-перше, обслуговування старого житлового фонду призведе до підвищення квартплати і появи боргів. По-друге, якщо мешканці старого аварійного будинку не зможуть зібрати гроші на капремонт, то будівля стане непридатним для житла і може зруйнуватися».

В своєму виступі Голова ГО «Захист СпільноТи» Олег Кравець зазначив, що: «Люди не підготовлені до управління спільним майном, у них немає навичок, бажання та фінансового ресурсу. Закон перекладає відповідальність за технічний стан житла на мешканців, а компаніям-надавачам послуг відкриває можливості для шахрайства. За новим законом мешканцям самостійно буде важко утримувати аварійний, застарілий житловий фонд. Це може призвести до того, що колишні ЖЕКи змінять назви і будуть таким самим чином надавати неякісні житлово-комунальні послуги, а мешканці будуть зобов’язані укласти такі договори, але зі значно вищими тарифами».

   Учасники дискусії зійшлися на тому, що Закон «Про житлово-комунальних послуг» треба вдосконалити і передбачити в ньому механізми громадського контролю за діями влади і постачальників комунальних послуг. А в підсумковій резолюції, яку озвучив Олег Кравець, учасники обговорення прийняли рішення звернутися до Кабінету Міністрів України та парламентарів з вимогою відтермінувати набуття чинності законодавчого акта і доопрацювати його.

При доопрацюванні закону та підзаконних актів на думку учасників обговорення необхідно врахувати:

— Створення спеціалізованого державного органу контролю за технічним станом житлових багатоквартирних будинків. Він має бути виключно державним, тобто менш підконтрольним місцевій владі та місцевому бізнесу.

— Передбачити розробку окремого фінансового механізму «Програми відновлення та модернізації застарілого житлового фонду».

Фінансування Програми повинно відбуватись з декількох джерел:

  • 60-70% — державного бюджету,
  • 10-20% — місцеве самоврядування,
  • 10-15% мешканці будинку, які повинні мати змогу під це отримати кредит на пільгових умовах.

В іншому випадку бюрократичні нестиковки призведуть до колапсу ЖКГ і загострять соціальну напруженість в суспільстві.

      Текст закону доступний для ознайомлення на сайті Верховної Ради України (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2189-19).

Читать еще

Читать все новости