Розвінчуємо міфі про медреформу: Міф третій. Навантаження на лікаря буде таким же, як в Європі

Опубликована: 27 Июль, 18:18

39

Третій міф «медреформи», яку впроваджує МОЗ, про навантаження на лікаря.

Команда експертів народного депутата України від партії ВО «Батьківщина» Валерія Дубеля продовжує розвінчувати міфи про медреформу

Один із найпоширеніших слоганів «реформаторів»: Україна – це європейська держава, тому медицина має бути такого ж рівня. І це в тому числі стосується лікарів загальної практики – МОЗ обіцяє, що навантаження на них буде таким же, як в Європі. Спростовую цю обіцянку влади.

Країни з вільним «прикріпленням» пацієнта до лікаря розраховують оптимальну кількість пацієнтів на одного лікаря за двома критеріями: забезпечити якісну меддопомогу і економічну рентабельність практики. Замаленька кількість пацієнтів не дасть економічну рентабельність медзакладу. А завелика кількість пацієнтів не дозволить лікарю надати якісну меддопомогу або ж вона просто стане недоступною.

Так, механізм оплати праці із застосуванням капітаційної ставки вдало використовують такі країни, як Німеччина (2000 пацієнтів на людину) Нідерланди, Гонконг (2300), Сінгапур, Швеція (2400), США – (в середньому — 2000). Та в них є низка факторів, які здатні забезпечити доступну медицину за великої кількості пацієнтів — висока щільність населення і розвинена транспортна мережа, повноцінна система охорони здоров’я на всіх рівнях.

В інших країнах Європи на одного лікаря припадає набагато менше пацієнтів: Бельгія — 725, Іспанія 975, Франція — 1120. І все ж це країни з розвиненою охороною здоров’я та системою надання первинної медичної допомоги.

Навіть у країнах, де реформа первинки тільки розпочалася, сфера обслуговування одного лікаря набагато нижча, аніж прийнята МОЗом: у Білорусі середнє навантаження на лікаря загальної практики становить 1246 осіб, у Болгарії — 1472 осіб на одного сімейного лікаря.
В Україні, згідно із розрахунками, лікар обслуговуватиме понад 4 тис. пацієнтів (див. Міф #1). У результаті – медицина не стане доступною.

Зараз в Україні діють значно менші норми навантаження на лікарів первинної ланки. Постанова КМУ № 977 у редакції від 15.04.2014 року передбачала значно нижчий рівень навантаження на сімейного лікаря, який, до речі, повністю корелюється з подібними показниками в більшості європейських країн.

Так, норма навантаження медичного персоналу, який надає первинну медичну допомогу, становить: — для лікаря загальної практики — сімейного лікаря — 1500 осіб в міській місцевості, 1200 осіб в сільській місцевості і тільки 800 чоловік для гірських районів. Згідно з дослідженням міжнародної аудиторської компанії Делойт, у 2017 році в середньому один лікар загальної практики в Україні обслуговував 1351 пацієнта.

Це набагато менше, ніж 1800-2000 чоловік (причому незалежно від того, в якій місцевості і з якою щільністю населення працюватиме лікар), передбачених новими документами МОЗа.

Читайте також: Розвінчуємо міфі про медреформу: Міф перший. Про те, що лікарів вистачить на всіх

Розвінчуємо міфі про медреформу: Міф другий. Про те, навіть в умовах дефіциту лікарів можна проводити реформу